Fotele

Kultowe dziś Fotele 366 projektu Józefa Chierowskiego, polskiego projektanta wnętrz i mebli, min. szefa Katedry Wzornictwa ASP i Katedry Architektury Wnętrz we Wrocławiu. Rok produkcji 1964. Odnowienie foteli to dzieło wspólne moje i pana tapicera. Nie było łatwo znaleźć tapicera, który we właściwy sposób, wykorzystując współcześnie dostępne materiały jest w stanie zrekonstruować tapicerkę tego fotela. Dlaczego? Jego wyjątkowa konstrukcja używała specjalnej profilowanej twardej pianki, która dziś nie jest produkowana. Użycie pianki bardziej elastycznej niesie za sobą ryzyko, ze materiał będzie się skręcał i marszczył. Tapicerka nie ma przeszyć modelujących lub odcinających siedzisko od oparcia. Stworzona jest na wzór damskiej małej czarnej, trzeba ciasno włożyć przez głowę.
Współpraca z Panem tapicerem okazała się niezwykłą przygodą i dążeniem do doskonałości oryginału. Aby wałeczek był poprawny, guziki na właściwym miejscu, profil, forma, wszystko musiało się zgadzać. Jako, że cała praca odbywała się w Krakowie, nie obyło się bez konsultacji w Muzeum w Nowej Hucie? Efekt? Zrobiliśmy je najlepiej, jak dziś można. Zaliczenie u prof. Chierowskiego gwarantowane.

Fotel uszak pochodzący z DDR (dla tych, co nie pamiętają to NRD. Niemiecka Republika Demokratyczna, taki komunistyczny twór po podziale Niemiec po II wojnie).
Fotel to tubylec, zachowany po dawnych właścicielach. W oryginale miał musztardową tapicerkę. Teraz w komplecie z 366 tworzą w salonie przestrzeń wypoczynkową  i czytelniczą

IMG_6141

IMG_6238