Psy

Psy w Centrum Łąkowa 1 są  traktowane wyjątkowo – to miejsce zaprojektowane z myślą o nich.

Zanim przyjedziecie do nas ze swoim pupilem, ważne abyście zapoznali się z poniższymi informacjami.

 

Doskonale znamy psi świat i wiemy, jak ważne jest, aby w nowej sytuacji, czy w nowym miejscu zwierzęta czuły się komfortowo. Rozumiemy, że wiele psów ma swoje przyzwyczajenia, lęki czy radości, są różnie socjalizowane i różnie wychowywane. Zawsze staramy się, aby w nowe środowisko psy były wprowadzane na spokojnie, bez zbytnich emocji, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, aby czuły się u nas komfortowo, ale też przy uwzględnieniu, że na terenie znajdują się np. dzieci, psy innych gości lub nasze psy.

 

Zasady

Psy w domu mogą poruszać się swobodnie na terenie całego obiektu, lecz za wyjątkiem kuchni.

W pokojach powinny spać na swoich legowiskach, nie na łóżkach. Jeśli uważacie, że nie jesteście w stanie spełnić tego wymogu, prosimy nas o tym przed przyjazdem poinformować i przywieźć ze sobą własną pościel i narzuty. Przy wejściu do budynku znajdziecie ręczniki dla piesków, pamiętajcie, aby za każdym razem wytrzeć łapki i brzuszek. Naturalnym jest, że należy sprzątać odchody po swoich pupilach. 

Przygotujcie psa do wyjazdu poprzez zadbanie o jego sierść i zapach, prosimy, aby piesek zostawiał jak najmniej sierści, szczególnie w pomieszczeniach wspólnych. 

Pamiętajmy, że na Łąkowej mogą też być Goście, którzy nie mają psa, nie potrafią się z psami obchodzić, mogą im przeszkadzać psie zapachy lub po prostu mogą się bać psów. Szczególnie zwracajmy uwagę na dzieci. Biegające, krzyczące dzieci powodują, że psy czują się zagrożone i mogą różnie reagować.

W takich sytuacjach przyjmujemy zasadę, że dzieci mają pierwszeństwo nad psami i po prostu psy, które sobie nie radzą z taką sytuacją muszą pozostawać na smyczy. 

Teren wokół Centrum Łąkowa nie jest ogrodzony, nasz ogród, bezpośrednio łączy się z łąkami, polami i tuż obok zaczyna się teren parku narodowego. Pracujcie nad przywołaniem, aby mieć pewność, że pies spuszczony ze smyczy nie pójdzie w las. 

Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z nielicznych w Polsce parków, gdzie można swobodnie, na wszystkie szlaki wchodzić z psami. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać regulaminu PNGS, który obowiązkowo nakazuje, aby psy były na smyczy. Nie na miejscu są tłumaczenia typu, ale „mój pies chodzi przy nodze”.

Uszanujmy zasady, tym bardziej, że coraz więcej parków wprowadza ograniczenia, właśnie przez nie stosowanie się do regulaminu.
Z psami możecie wejść również do wszystkich schronisk i do większości restauracji zarówno w Polsce jak i w Czechach, lecz pamiętajmy, że dla psa to już zagraniczna wycieczka. Wiele atrakcyjnych miejsc w naszej okolicy leży właśnie po czeskiej stronie. Pamiętajcie więc, aby z nich skorzystać z psem, należy zabrać dla swojego pieska paszport z aktualnym wpisem o szczepieniu na wściekliznę.

 

Nasze psy

W naszym domu mieszkają dwa psy
Shani to suczka husko-malamucia, ma ok.10 lat, zaadoptowana została przez nas 4 lata temu z fundacji, do której trafiła po interwencyjnym odebraniu z poprzedniego „domu”. Jest bardzo spokojna, całymi dniami przebywa na zewnątrz, chodzi swobodnie wokół domu, wita gości, lubi jak się ją głaszcze. Bywa trochę strachliwa i wrażliwa na obce, głośne dźwięki. Shani lubi wychodzić z naszymi Gośćmi na spacer na pobliskie łąki, lecz niezbyt daleko od domu. To wspaniały pies terapeutyczny. W kontakcie z innymi psami, Shani woli panów, suczkom czasem lubi pokazać ząb a biegającą młodzież lubi uciszyć, „bo przecież po co biegać, jak można siedzieć”.

 

Tassu to karelski pies na niedźwiedzie, ma 6 lat i jest w naszej rodzinie od szczeniaka. Tassu jest czujny, spostrzegawczy, stróżujący, wszystko widzi, czuje i słyszy, daje też znać szczekaniem, gdy ktoś nowy wchodzi do domu, taka już jego gospodarska rola.

To wspaniały towarzysz naszych górskich wędrówek, z nim bieganie po górach to przygoda i poczucie bezpieczeństwa.

Jego sylwetka może budzić respekt, jak to zwykle bywa u czarnych psów, lecz po poznaniu, okazuje się miłym i przyjacielskim psem.

W stosunku do suczek jest łagodny i bardzo tolerancyjny, w stosunku do samców, bywa różnie, z jednymi się lubi z innymi radośnie bawi a jeszcze innych po prostu nie toleruje. Takie to już są psie charaktery.