Zwiedzanie okolic

Radków jest miastem położonym w wyjątkowym miejscu – na granicy Polski i Czech.

Gdy Góry Stołowe znamy na wylot (lub pogoda sprzyja bardziej wyjazdom samochodowym) warto rozglądnąć się po okolicy.
Ilość atrakcji, które można znaleźć w odległości od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od naszego domu powinna zadowolić każdego. Wystarczy ich na wiele dni zwiedzania (i jeszcze zostanie na kolejne przyjazdy)
Oto kilka propozycji:

Wambierzyce (drogą 8 km, pieszo 4 km) – słynne centrum pielgrzymkowe, miasto zbudowane na wzór Jerozolimy – jedyne takie założenie na terenie Polski!

Srebrna Góra (28 km) – największa twierdza górska Europy. Fantastyczne położenie, potężne mury, tajemnice…

Riese (34 km) – kto oglądał kiedykolwiek programy Bogusława Wołoszańskiego – ten wie o czym mowa.  Tajemnicze, ogromne podziemne miasto, którego przeznaczenia do dzisiaj nie poznaliśmy. Nikt do końca nie wie, co się tam jeszcze kryje.

Kłodzko (24 km) – najważniejsze miasto Kotliny, nad którym góruje potężna twierdza. Kilometry podziemnych chodników, piękny średniowieczny most, zabytkowe kościoły – naprawdę warto zwiedzić.

Nowa Ruda (16 km)  – Wielką atrakcją jest możliwość zwiedzania dawnej kopalni węgla kamiennego oraz jazda podziemną kolejką.

Polanica Zdrój (17 km) – uzdrowisko z parkiem zdrojowym, pijalnią wód zdrojowych (Wielka Pieniawa).

Duszniki Zdrój (22 km) – uzdrowisko, dworek Chopina, koncerty i wody zdrojowe (jednakowoż o specyficznym nieco zapachu)

Kudowa Zdrój (22 km) – największe uzdrowisko w okolicach, naprawdę piękny i zabytkowy  park zdrojowy, wody też o specyficznym zapachu. W Czermnej coś dla amatorów rzeczy niezwykłych – Kaplica Czaszek

Grupa warowna Dobrošov (35 km) – udostępniony do zwiedzania fragment fortyfikacji czechosłowackich sprzed II wojny światowej. Po układzie monachijskim Czesi musieli wycofać się z Sudetów, więc umocnienia są nowe, nie używane.

Adršpach (37 km)- słynne Skalne Miasto. Jedna z największych atrakcji turystycznych Czech.

Broumov (17 km) – miasto z ogromnym klasztorem benedyktyńskim – niegdyś właścicielem  wszystkiego co istniało wokół w obrębie wielu kilometrów. Niedaleko od klasztoru znajduje się browar, który można zwiedzać.

Dvůr Králové (61 km) – ZOO i park safari w którym zwierzęta biegają luzem na obszarze kilkunastu hektarów. Takie małe Serengeti.

Praga – tak, tak – do Pragi od nas jest zaledwie 180 km, nieco ponad 2 godziny jazdy. Chyba warto zaplanować wycieczkę do stolicy Czech.