Któż z nas nie pragnie mieć w swoim domu oryginalnych wazonów, mis, imponującej zastawy czy filiżanek?
Co jest dizajnem a co nie jest warte uwagi?
Kolekcja szkła na Łąkowej nabrała nieznacznych rumieńców i uznaliśmy, że już czas, aby pokazać wybrane przedmioty w przestrzeni publicznej. Łąkowa i w tym obszarze stawia na vintage. Polski dizajn z lat 60 i 70-tych, szkło artystyczne, porcelana, porcelit, z okolicznych hut szkła, tak licznych na terenie Dolnego Śląska, to znakomita większość naszej kolekcji.
Odrobinę smakujemy też dizajnu czeskiego, szkło kolorowe z lat 60-tych, z racji naszej lokalizacji (w końcu do czeskiej granicy mamy 1200 metrów), poza tym lubimy czeskie cukierki.
Złote lata świetności polskiego szkła przypadają paradoksalnie na smutne lata PRL-u. To właśnie w latach 60., z wydziałów szkła artystycznych uczelni, wyszli najwięksi mistrzowie. Wśród nich największą popularnością cieszyły się projekty Zbigniewa Horbowego.
Z naszej kolekcji pokazujemy projekty największych polskich nazwisk i oprócz znanego wszystkim miłośnikom szkła Zbigniewa Horbowego, w gablotkach na Łąkowej stoją obiekty takich projektantów jak Kazimierz Krawczyk, Stefan Sadowski, Lucyna Pijaczewska, Czesław Zuber, Jan S. Drost.
Znacząca większość tych przedmiotów wyrabiana była tuż po sąsiedzku, niestety w nieistniejących już w hutach szkła Sudety w Szczytnej czy Hucie Barbara w Polanicy Zdroju.
Wazon i popielniczka, tzw. Osiołki, proj. Czesław Zuber,
Wazon Izolator, Szklanki UFO, Świeczniki, proj. Z.Horbowy,
Wazon i Kielich proj. S. Sadowski,
Wazon, proj. L. Pijaczewska